Годината е 1973 -а. Джейн Роу е бременна неомъжена американка, която живее в Тексас. Тя завежда дело, като твърди, че законите за аборт в щата нарушават конституционните й права. Според тях е престъпление да направиш или да опиташ да извършиш аборт, освен по медицинска препоръка за запазване на живота на майката. Друг ищец е доктор Холфорд, който е обвинен в нарушение на закона за абортите. Ответник по делата е щатският районен прокурор Хенри Уейд.
Рой и д-р Холфорд печелят делата си. Съдът в Тексас решава, че тексаските закони за абортите са неясни и нарушават основни права на ищците по 9-а и 14-а Поправки на конституцията на САЩ. Съдът също така създава прецедент, като разрешава бременността да се прекъсва през първото 3-месечие по усмотрение на майката.
Прокурорът на Тексас обжалва във Върховния съд на САЩ, който обаче потвърждава решението и така то става валидно за цялата тертория на САЩ.
Основното, което върховните съдии потвърждават, е, че щатските закони, които криминализират абортите, са нарушение на конституцията. С второто си решение съдът потвърждава: “14-ата Поправка на конституцията на САЩ защитава правото на личен живот, включително правото на жената да прекратява бременността си”. Върховният съд обаче постановява, че всеки щат има легитимно право да защитава както здравето на жената, така и на нероденото дете, на по-късни етапи от бременността. Досега съдът многократно е отказвал да преразгледа решението “Роу срещу Уейд”.
През последния месец в предизборната надпревара в САЩ се намеси и въпросът за изнасилванията и свързаните с тях аборти. Републиканецът Джон Костър обяви, че се противопоставя на абортите дори когато е налице изнасилване, защото така се причинява още по-голяма вреда на тялото на жената.
Републиканецът Джо Уолш от Илинойс пък заяви, че науката вече е напреднала и не е необходимо да се прави аборт на жена, за да се спаси животът й. Наложи се след това да обяснява, че все пак има “много редки случаи, в които това е необходимо”.
Въпросът спасява ли абортът понякога живота на майката разцепи дори медицинското съсловие в САЩ през последния месец. Американският Колеж на акушерите и гинеколозите излезе със специално изявление, че “абортът е необходим в редица случаи, за да се спаси животът на майката или да се запази здравето й, тъй като бременността крие и своите рискове”.
От американската “Лига за живот”, която е против абортите, излязоха с твърда позиция. На сайта си те публикуваха списък с 481 лекари, които са се подписали под декларация: “Няма ситуация в закона или в етичната медицинска практика, при която животът на нероденото дете да трябва съзнателно да бъде разрушен…Лекарят трябва да направи всичко възможно, за да спаси живота и на двамата пациенти – майка и дете.”
Президентските избори показаха, че САЩ са разделени не само за двамата главни претенденти за Белия дом, но и по основни въпроси от живота. Особено ожесточено се дискутираше да се забранят ли абортите, дали те са свързани със свободата на жената, или са престъпление. Женският електорат се оказа ключов фактор както за демократа Барак Обама, така и за републиканеца Мит Ромни. И на двамата се наложи да обясняват най-подробно позицията си за абортите, даже да създават и специални клипове по темата.
През последния месец щабът на Обама пусна клип, в който се твърдеше, че Републиканската партия ще забрани абортите, ако Мит Ромни стане президент. Видеото пуска част от дебат на първичните избори на републиканци, в който водещият Андерсън Купър пита всички кандидати: “Ако случаят “Роу срещу Уейд” бъде отменен, Конгресът гласува федерална забрана за абортите и законът бъде поставен на бюрото ви, ще го подпишете ли? Да или не?” Ромни отговаря: “С удоволствие бих подписал такъв закон”. Клипът обаче не цитира пълното изказване на Ромни, който продължава: “Но днес не сме там. Въпросът е, че Америка вече не е там.”
От своя страна републиканският кандидат също пусна клип. В него жена обяснява: “Оказва се, че Ромни не се противопоставя изобщо на контрацепцията. Всъщност той смята, че абортът може да бъде избран в случаи като изнасилване, кръвосмешение или за спасяване на живота на майката”, завършва жената.
Както Ромни, така и кандидатът за вицепрезидент Пол Райън обявиха, че подкрепят отхвърлянето на делото “Роу срещу Уейд”, което поставя прецедент в американската юридическа система. След него абортите са легални във всички американски щати. Преди това абортите са забранени в 30 щата и са разрешени при определени обстоятелства в останалите 20.
Върховният съд на САЩ многократно е отказвал да отмени решението от 22 януари 1973 г. Всяка година на този ден противниците на абортите организират голям поход през Вашингтон.
Движението “За избора”: Без политици в спалнята ни
Движението “За избора” (от англ. prо-choice) подкрепя абортите. То защитава идеята, че всяка жена трябва да има юридическото право на избор по отношение на аборта.
Според членовете на това движение прекъсването или продължаването на бременността е неотменим личен избор, тъй като е свързано с тялото на жената, с нейното здраве и бъдеще. Смятат, че е по-добре и за жената, и за детето, когато абортите са легални, за да не се подлагат майките на съмнителни операции.
По традиция подкрепящите абортите гласуват за демократите и това пролича особено силно на последните избори. Един от последните лозунги, които разпространяват привърженичките на движението, е: “Без политици в спалнята ни”.
В по-широк контекст поддръжниците на движението пропагандират, че личната свобода е свързана със свободата да избереш кога да станеш родител, затова подкрепят контрацепцията и семейното планиране.
Мнозина, които подкрепят аборта, всъщност смятат, че той е необходим само при положения като изнасилване или при животозастрашаваща ситуация.
Движението “За живота”: Нероденото също е човек
“За живота” (от англ. pro-life) е социално и политическо движение, което се заражда след решението на Върховния съд на САЩ през 1973 г. да узакони абортите. Тогава е изкован и терминът “за живота”, вместо “против абортите”. Целта е да се покаже, че абортът отнема човешки живот, а не е свързан с проблема за ограничаване на правото на жената да ражда, когато иска.
Членовете и поддръжниците на това движение смятат, че плодът в утробата също е личност и затова има право на живот. В САЩ движението често, но невинаги, се асоциира с Републиканската партия. То се опитва да ограничи абортите с приемането на специална поправка в конституцията за защита на човешкия живот.
Основата на движението винаги е била религията. Според наблюдатели поддръжниците на движението нараснаха многократно през последните години. Причината? Все по-съвършените снимки от видеозона, които всяка бременна получава при прегледа. Докато преди ехографските снимки бяха замазани, сега нероденото се вижда много ясно. Плодът се превърна в бебе, пише през 2011 г. Фред Барнс във в. “Уикли стандарт”. Движението “За живота” също така се противопоставя на извършването на евтаназия, както и на изследвания със стволови клетки от ембриони.
Източник: Вестник “24 Часа”
Адрес: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1635338